Zgłoszenia wewnętrzne
JAK DOKONAĆ ZGŁOSZENIA
Osoby, które posiadają informację na temat nieprawidłowości i naruszeń występujących przy wykonywaniu pracy lub przy realizacji zadań na rzecz Starostwa Powiatowego we Włocławku mogą zgłosić naruszenie jeśli istnieją uzasadnione podstawy.
Jak zgłosić naruszenia
Osoba zgłaszająca może dokonać zgłoszenia naruszenia za pomocą wypełnionego formularza zgłoszenia naruszenia, za pomocą poczty elektronicznej na adres: , w formie listownej na adres: Starostwo Powiatowe we Włocławku ul. Cyganka 28. 87-800 Włocławek z dopiskiem na kopercie np. „zgłoszenie naruszenia – do rąk własnych koordynatora”, osobiście Koordynatorowi ds. obsługi zgłoszeń lub Sekretarzowi Powiatu, gdy zgłoszenie dotyczy Koordynatora lub podczas jego nieobecności.
Formularz zgłoszenia naruszenia.docx (16,46KB)
Zgłoszenie powinno zawierać obiektywne, jasne i wyczerpujące wyjaśnienie przedmiotu zgłoszenia oraz powinno zawierać przynajmniej następujące informacje:
1) dane osoby zgłaszającej, tj. imię, nazwisko, dane kontaktowe;
2) datę oraz miejsce zaistnienia Naruszenia lub datę i miejsce pozyskania informacji o Naruszenia;
3) opis konkretnej sytuacji lub okoliczności stwarzających możliwość wystąpienia Naruszenia;
4) wskazanie podmiotu, którego dotyczy Zgłoszenie Naruszenia;
5) wskazanie ewentualnych świadków Naruszenia;
6) wskazanie wszystkich dowodów i informacji, jakimi dysponuje Zgłaszający, które mogą okazać się pomocne w procesie rozpatrywania Naruszenia.
Osoby uprawnione do dokonania zgłoszenia poprzez w/w kanały:
1) pracownicy i współpracownicy oraz byli pracownicy i współpracownicy starostwa;
2) osoby działające w imieniu i na rzecz starostwa;
3) wszelkie inne osoby w jakikolwiek sposób powiązane ze starostwem w szczególności: osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia naruszenia, praktykanci, stażyści lub kandydaci do zatrudnienia (jeśli informacje dotyczące naruszenia pozyskali w trakcie procesu rekrutacji lub innych procesów poprzedzających nawiązanie stosunku zatrudnienia).
Przedmiotem zgłaszania naruszeń prawa jakimi są działania lub zaniechania niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące:
1) zamówień publicznych;
2) usług, produktów i rynków finansowych;
3) zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
4) bezpieczeństwa transportu;
5) ochrony środowiska;
6) zdrowia publicznego;
7) ochrony konsumentów;
8) ochrony prywatności i danych osobowych;
9) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
10) interesów finansowych Unii Europejskiej;
11) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
12) organizacji pracy i prawa pracy;
13) korupcji;
14) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach starostwa z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wymienionym w punktach 1-13;
15) obowiązujących w starostwie regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego
i pozostają z nimi zgodne.
W Starostwie Powiatowym we Włocławku nie dopuszcza się anonimowych zgłoszeń nieprawidłowości, anonimowe zgłoszenia nie będą rozpatrywane.
Ochrona zgłaszającego
Starostwo Powiatowe we Włocławku gwarantuje poufność zgłoszenia oraz danych w nim zawartych. Obowiązuje bezwzględny zakaz działań odwetowych wobec Sygnalisty, Sygnaliście przysługuje pełna ochrona przed działaniami represyjnymi, dyskryminacją oraz innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania.
Klauzula informacyjna